ZDRAVÝ PROSTOR

Centrum diagnostiky obytného prostoru

 

 

Měření geopatogenních zón na pozemku

Měření geopatogenních zón na pozemních, stavebních parcelách a zahradách je jednou z nejčastějších náplní práce telestétů Centra Zdravý prostor. Svoji pozornost soustředí především na oblast Prahy a Středočeského kraje.

 

     Postavit nový rodinný dům, chatu, nebo i náročnější pergolu je vždy nákladná záležitost a většina stavebníků se snaží přistupovat k ní s nemalou odpovědností. Samozřejmou součástí této odpovědnosti bývala v minulosti vždy snaha stavět obydlí mimo prostory, v nichž se nepříznivě projevují účinky geopatogenních jevů a především vyhnout se místům, kde dochází ke křížení geopatogenních zón. K vyhodnocování se využívalo sledování přirozených reakcí domácích zvířat, nebo práce proutkařů. Respekt a cit k přírodním silám a úkazům byl samozřejmostí. Avšak dvacáté století přirozené ochranné instinkty lidí velmi potlačilo. Je potěšitelné, že v současné době u vzrůstajícího počtu lidí dochází k renezanci zájmu o soulad s přírodou. Součástí tohoto trendu je i návrat k respektování vlivu geopatogenních jevů na živé organizmy.

    Telestéti Centra Zdravý prostor pomáhají stavebníkům s vytipováním vhodné parcely pro stavbu jejich nového domu. Těm, kteří pozemek již vlastní, pomáhají s rozvahou o optimálním umístění domu na parcele. Poznatky telestétů ze zaměření geopatogenních zón slouží následně architektům i projektantům jako součást zadání pro jejich práci. Společným cílem zkušeného telestéta, stavebníka i projektanta je uspořádat polohu i dispozici domu tak, aby kontakt jeho budoucích obyvatel s nepříznivými geopatogenními zonami byl pokud možno vyloučen, nebo alespoň citlivě minimalizován. Jestliže z nevyhnutelného důvodu není možné dispozici optimálně přizpůsobit výskytu geopatogenních zón, potom je účelné před nastěhováním obyvatel do nově postaveného domu provést znovu přesné zaměření geopatogenních zón, které poslouží k optimalizaci rozmístění lůžek, pracovních stolů, sedacích souprav apod.

    Není pochyb o tom, že takovýto preventivní přístup k okolnostem a jevům, které budou trvale po více generací ovlivňovat zdraví budoucích obyvatel zamýšleného domu, je ten nejsprávnější.

Kontakt na telestéty Centra Zdravý prostor naleznete též na stránkách www.geopatogennizony-praha.cz